Ve světě Vindů nejsou věci zdaleka tak jednoznačné, jak bychom si je přáli mít. Příkladem jsou bytosti z mezisvěta, které žijí mezi Matkou Zemí a Otcem Nebem. Pohybují se vzduchem s prazvláštním šumem a ladností. Jmelí je jednou takovou bytostí, která v sobě drží velmi mocnou dobrou sílu Přírody. Roste na vysokých stromech, Dubech a Lískách. Vždycky jsou se Jmelím spjatá zvláštní kouzla. Když třeba roste na vrcholu staré Lísky, můžete si být jisti, že u jejích kořenů žije bílý had, který nabízí veliké poznání a schopnost mluvit se zvířaty a rostlinami, pozřete-li kousek z jeho masa. Musíte však být rychlí, protože had je mrštný a může utéci. Jmelí je nad všechny léčivé rostliny, dokáže dokonce vrátit ztracenou plodnost ženám. Jako bytost z mezisvěta se nikdy nesmí dotknout Nebe nebo Země, jinak ztratí svou sílu. Proto je pro sběr Jmelí vždy nutné vyšplhat na strom a posvátným způsobem Jmelí shodit na bílou lněnou plachtu, kterou pomocníci drží nad Zemí. Další možností je Jmelí sestřelit šípem a zachytit ho předtím, než dopadne na Zem.

Bytosti z mezisvěta mohou být i strašlivé a velice zlé. Divoké přízraky patří k těm nejobávanějším, protože přivolávají strašné bouře a vichřice, kácí stromy a zlověstně dují na kravské rohy. Jsou to přízraky s roztrhanými cáry oblečení, ohnivými Oři a kostnatým zjevením, někteří jsou dokonce úplní kostlivci s ohnivým zrakem. Všude kolem nich je cítit hnijící maso, které začarovávají a poté zanechávají u domů svých obětí. Jediný pohled na ně vás může zabít, a co hůř, přízraky se baví tím, že lidem kradou duše a mění je v bytosti jim podobné. Doba Uvadání je jejich hlavním časem, ale nebojte se, je možné se proti nim bránit. Strhnout je na Zem a tak je oslabit se vám asi nepovede, nicméně lísková hůlka, kterou mají Vindové vždy po ruce, slouží jako štít a přízraky zastrašuje. Lísková hůlka mimochodem odpuzuje i jedovaté hady, Zmije, a rozhání blesky. Podobné přízrakům jsou i létající hlavy, některé plivou oheň, jiné mají strašlivé zuby. Tyto vznikly hroznou kletbou a porušením přírodních zákonů, jedinou možnou ochranou je dobrá síla, přízeň bohů a dobrý život v čistotě a upřímnosti, který posiluje tělo, mysl, ducha i duši.

Pořád se vám zdají vindská jarní očišťování, koupele, skákání přes ohně, obřady v podzemních saunách, vymetání březovými větvičkami, vykuřování, čištění studánek a zdrojů pitné vody, bylinné čaje, čistota při obřadech, dodržování přírodních zákonů, čistota při lovu, sběru a sklizni, ochranné proužky na čistém oblečení, čistota záměrů a další způsoby očisty u Vindů zbytečné?

Zpět na obsah