„Jsem ten, který odívá pole obilím a lesy listím. V mé moci jsou plody luk a stromů, plodnost stád a vše, co slouží k užitku člověku. To vše daruji těm, kteří mě ctí, a odnímám těm, kteří se ode mě odvracejí.“
– Mocný Vid, sluneční Hrdina, Vítěz a Dárce

Elektronický rukopis knihy Ladovid z Hor je dostupný v následujících podobách. Pro stažení klikněte na příslušný formát*:

PDFAZW3 (Kindle) – EPUBMOBI


Sledujte stránku Vindové na Facebooku!

[efb_likebox fanpage_url=“597697370418715″ box_width=“800″ box_height=“300″ responsive=“1″ show_faces=“1″ show_stream=“1″ hide_cover=“0″ small_header=“1″ hide_cta=“1″ locale=“cs_CZ“]

Nejnovější články, příběhy a zamyšlení o přírodě a předcích.


Lado ve své vesnici v horách žije poměrně klidným a ničím nerušeným životem. Před rokem se oženil, pomohl zahnat nájezdníky na Červeném ostrově, a dokonce uprostřed lesa v jedné podivné bylinným kouřem provoněné chaloupce získal prazvláštní sen, ve kterém k němu ze svého hnízda promluvil ohromný Jestřáb, jenž slíbil, že mu bude ve všem pomáhat. Avšak jedné temné noci se Lado ocitne tváří v tvář skupině podivných krvepijců, kteří ho budou chtít zabít. Na poslední chvíli však Lada zachrání bílý Vlk, který mu pomůže krvepijce zahnat a kouzlem vykřesat plamen života. Když se posléze Lado probudí, uvědomí si, že je celý propocený. Zpočátku si všichni včetně Lada myslí, že šlo pouze o noční můru, avšak celá vesnice brzy zjistí, jaké hluboké dopady mají tyto sny na svět a krajinu kolem. Ničím moc nevybočující laskavý podivín Lado se totiž má stát součástí pradávného povolání, takzvaným křísníkem. Do toho všeho západní říše hrozí nečekaným útokem a Lado je nucený opustit své přátele, aby mohl vyrazit do Města rady jako poradce. Tam potká svého starého známého, Johana, který před mnoha léty přišel k němu do vesnice pozorovat a zaznamenávat vindské zvyky. Ladovi jeho myšlení přijde velmi zábavné, protože Johan se snaží vše obhajovat, o všem diskutovat a hledat obecnou pravdu, zatímco Lado věří v různé světy a snaží se vyhledávat prostý a vyrovnaný život. Nakonec všichni musí vyrazit za úkolem, při jehož nesplnění by se říše okamžitě obrátila proti Vindům a všechny by je zničila. Lado, Johan a velitel bojovníků z Červeného ostrova Jaromír tak vyráží na dobrodružství, na jehož konci se Lado ještě více sblíží se svou ženou Mladou. Lado si stále více uvědomuje, jak jeho osobní zážitky, sny, vidění a přírodní síly kolem splývají se skutečností a vzájemně se ovlivňují. Během svého dobrodružství se utká v boji se cvičenými zabijáky, projde šípkovým keřem, provede pradávné obřady, pomůže bojovníkům v bitvě proti říšskému vojsku, potká císaře, zúčastní se oslav a sněmů pod vysokým Dubem, se svou ženou prozkoumá houští u horského potoka, potká veselé Seveřany a čarodějky z blat, zažene Černého draka, nasbírá houby, zachrání svou ženu před pádem ze srázu, setká se s vílami, bohy, duchy předků a dalšími bytostmi a hlavně bude mít tu čest promluvit s tím, který za všemi jeho zážitky stojí a jenž se mu zjevuje jako Jelen se zlatými parohy – Mocným Videm, s jehož dvěma bratry a půvabnou ženou, Květinovou Dívkou, zažene zbývající krvepijce v nitkách času. Do toho všeho stále nenápadně vstupuje záludný Leši, který od samého počátku svým podivným způsobem stojí na Ladově straně a jehož zásluhou se nakonec Vindům podaří vojsko říše zahnat. Poznámka: Některé poznatky v této knize obsažené mohou být založené na povídačkách pánů Knovida z Knovíze a Peruta z Peruce.

Doprovodné písničky ke knize Ladovid z Hor se souhrnným názvem Krev a kameny jsou k dispozici na této stránce.

Cena rukopisu je dobrovolná a má formu příspěvku. Záleží jen na vás, jak moc se vám knížka líbila. Při platbě můžete doplnit dodatečný popis se zpětnou vazbou, co se vám na knížce nejvíce líbilo, popřípadě jaké příběhy by se vám v budoucnu nejvíce zamlouvaly (osudy některé konkrétní postavy, téma ze života Vindů, atd.). Pro zaplacení, popřípadě odeslání příspěvku, pomocí platební karty nebo PayPal účtu využijte prosím následující tlačítko.


*Elektronický rukopis je pod ochranou autorského práva a slouží pouze pro osobní použití. Rukopis a všechny jeho součásti (obsah) je zakázáno jakkoli šířit. Všechna práva jsou vyhrazena.

Autor: Lúán Rélta
Editor: Lúán Rélta
Úvodní ilustrace: Barbora Šudová
V roce 2016 vydal: Přemysl Černý,
Lidice, Česká republika
info@vindove.cz

Vrátit se zpět na hlavní stránku.