Postavy
Hlavní postavy z příběhů a příhod na těchto stránkách.
Radoslava
Mladá dívka, která žije nedaleko Bílé řeky ve vesnici jménem Bříza. Se svým bratrancem Ladovidem zažila mnohá dobrodružství, při kterých získala úctu ke krajině a k vlastním předkům. Je upřímná, hodná a trochu horkokrevná. Spolu s Ladem bojovala proti tvůrci sucha Arnulfovi a jeho šíleným nápadům, které zahrnovaly kácení lesů, vytváření obrovitých lánů a odvodňování krajiny.
Zlaté srdce (kniha)
Ladovid z Hor
Zvídavý a trochu podivínský člověk, kterého Mocný Vid učinil křísníkem. Ten ve spánku samovolně odchází do větrů bojovat, mnohdy v podobě bílého Vlka, s krvepijci, porážet je a přinášet řád do poškozené oblasti. Mimo jiné zkoumá různé příběhy, mluví s rostlinami, s duchy předků a se světem kolem sebe. Také často cestuje, například na Červený ostrov nebo do Města rady, a snaží se se svou ženou Mladou žít prostý, vyrovnaný a pestrý život. Dnes bychom ho asi nazvali Láďa.
Zlaté srdce (kniha), Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Ztracené jablko, Jak malý Lado vařil mýdlo, Každodenní život, Lešiho zkouška, Hora skřítků, Víla u studánky
Přemysl (Lesklovlasý)
Syn Mocného Vida, který Vindy naučil mnoha obřadům především v době mezi rozkvětem a slavnostmi křesání a koupání (letním slunovratem). Byl bájným hrdinou, jehož jméno vstoupilo do podvědomí mnoha lidí.
Přemysleia, Lípa a Přemysl, Přemysl – vladyka dávných dob, Jak vnímat příběhy
Mocný Vid, hrdina a dárce úrody, s Květinovou Dívkou
„Mocný Vid Mars Apollo et Květinová Dívka Vesta Flora“
Autor obrázku: Alfons Mucha
Stado a Drako z Hor
Přátelé Lada, kteří ho doprovází na jeho dobrodružstvích. Stado často někam zmizí, a když se pak objeví, přijde naprosto s něčím nečekaným, například se zlatým mečem, stříbrným kotlíkem nebo celým vojskem. Drako je naopak velice rozumný, což ve spojení s Ladovým důvtipem často vede k téměř bezchybným odhadům, které všem třem už mnohokrát zachránily život. Dnes bychom je asi nazvali Standa a Drahoš.
Zlaté srdce (kniha), Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Každodenní život, Lešiho zkouška, Příběhy Vindů – Úvodní báseň, Vindové po krvi
Mlada
Ladova žena, která si ho sama pro jeho povahu vybrala. Jako malé jí zemřeli rodiče při nešťastném nočním setkání s Medvědicí, což v sobě Mlada dlouho potlačovala a nebýt Lada a ostatních z vesnice, stalo by se jí to osudným. Je velmi hodná a umí využít sílu Měsíce. Dnes bychom ji asi nazvali Milada.
Zlaté srdce (kniha), Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Ztracené jablko, Každodenní život
Margewid*
Stále veselý duch dávného vladyky, který vstupuje do Ladova světa skrze čistou studánku u březového háje v horách. Spolu s Ladem si vyprávějí různé příběhy a příhody. Dnes bychom ho asi nazvali Meredith.
Zlaté srdce (kniha), Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Lúbelon, V rozlehlém háji, Přemysl – vladyka dávných dob
Přemysl Lúa
Jedno z promítnutí autora do příběhů, odehrávajících se (většinou) v současných časech.
Deník, Čas záchrany, Nečekaná návštěva, Za Květinovou Dívkou, Jak jsem upevnil svou cestu, Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis
Jaromír z Červeného ostrova
Velitel tří set třiceti tří hlavé ochranné jízdy zasvěcené Mocnému Vidovi. Je velmi neústupný, svérázný, ale přesto umí být i velmi vlídný, laskavý a odvážný. Spolu s Ladem pomáhal upevnit spojenectví mezi různými kmeny a kmenovými svazy a předcházet tak nedorozuměním. Pravda, občas mu to nezabrání v tom, aby si někde něco malého nepřivlastnil.
Ladovid z Hor (úryvky)
Johan ze skotských kopečků
Křesťanský badatel, který v mladém věku přišel do Ladovy vesnice zkoumat jejich zvyky. Často se na věci dívá velice povrchně, nechce jim ani moc rozumět, nicméně i přesto je srdcem na Ladově straně a našel v něm svým způsobem přítele. Věštba dokonce oběma předpověděla, že zemřou ve stejném roce. Johan si od velitele Jaromíra raději udržuje odstup.
Ladovid z Hor (úryvky)
Seveřan Erik
Vtipný Seveřan, který si oblíbil Lada a Jaromíra: Lada pro jeho odvahu a Jaromíra pro jeho svéráznost v boji a v přivlastňování si věcí.
Ladovid z Hor (úryvky)
Dráp
Zvláštní záletník, přítel Ladova bratrance Věka. Později Lado zjistil, že se také jedná o někoho, kdo je svým způsobem křísník, jen se místo ve Vlka umí změnit v draka a neumí křesat jiskry z lískového proutku. Spolu provedli obřad s léčivými bylinami, odešli z těla a zahnali Čára. Jinak si ale nemají moc co říct.
Ladovid z Hor (úryvky)
Olda, Bolek a Jindra
Vládci v době Ladových dobrodružství, kteří to očividně nemají v hlavách v pořádku.
Zlaté srdce (kniha), Ladovid z Hor (úryvky), Lešiho zkouška
Heimirich
Zlý člověk, který šel tvrdě za svými záměry a „pokrokem“, než byl Stadem a Jaromírem zabit. Během svého života najímal zabijáky a chtěl, aby se všichni obrátili proti Vindům, které považoval za méněcenné. Tento postoj sdílel se svým dávným předkem Árjovistou.
Ladovid z Hor (úryvky), Árjovista
Plugos
Hrdý bojovník, který dokázal porážet přízraky na Koních v lidské podobě. Nakonec při úspěšné obraně vodní pevnosti zemřel, ale byl Vlaštovkou odnesen do Země Jablek k Mocnému Vidovi.
Přízraky na Koních, Přemysl – vladyka dávných dob
Vidivoja
Pořádal vzpouru proti panovačným cizincům, za což byl nakonec umučen a zabit. Bolest však necítil a byl ochráněn i před přízraky Árjovisty, což zařídil Mocný Vid.
Árjovista, Přemysl – vladyka dávných dob
Miro
Vladyka, který žil v době, kdy Rozrazil v lidské podobě pomáhal Vindům. Sám za svůj lid prosil bohy a duchy Bílé a Červené řeky o pomoc.
Slib Bílé a Červené řeky, Zpěv o Rozrazilovi
Bohové
Pohádkové bytosti, které zosobňují přírodní síly a určité životní filozofie.
Pravdy Vid (psl. „pravъ vitъ“*); Dědeček, Otec Nebeskozářivý (Dyēus); „Saturnus“, „Iuppiter Diovis“, „Dagda Ollathair“
Původce řádu, který z hmoty možností ukul svět a oddělil od sebe vody Země a ohně Nebes. Nejčastěji se zjevuje v podobě hodného, neozbrojeného a prostě oděného starce s kouzelnou dřevěnou holí, která má moc ovládat počasí a roční období. Vlastní lískový proutek, kterým vše uklidňuje a vrací do rovnováhy. Má rád nejrůznější příběhy.
Hodný stařeček, Král času, O povodni, Veliká bitva, Veliká bitva (Kmen bohů), Přemysleia, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Bouřný Vid (psl. „pьrъ vitъ“*); Bouřný Otec, Otec Nebe;
„Iuppiter Tonans“, „Iuppiter Purgator“, „Iuppiter Pluvialis“, „Tuirill Delbáeth“
Pán bouří a nebeské říše, který na jednu stranu přináší životadárnou vláhu Zemi, na stranu druhou tresty zkaženým bytostem. V ruce třímá hromovou sekeru.
Stříbrný věk, Léčitel všeho, Bouřka a Zmije, Sluneční Kohout, Sluneční Kohout a potopa (Kmen bohů), Přemysleia, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Mocný Vid (psl. „svętъ/jarъ vitъ“*)
Sluneční Hrdina, Vítěz a Dárce; Švarně žijící, Lúbelon;
„Mars“, „Apollo Acestor“, „Mercurius“, „Sol Invictus“, „Lugh Lámfada Macnia“, „Lieubelyn“
Bůh Slunce, který dohlíží na svět, přináší úrodu, zeleň a plodnost. Je dárcem i ochráncem, co se zjevuje jako Jelen se zlatými parohy nebo jako mladý muž na bílém Koni. Domeček má v Zemi Jablek v nebeské říší a jeho ženou je Květinová Dívka. Ovládá různá řemesla a v mnoha příbězích hraje hlavní roli.
Zlaté srdce (kniha), Zlodějský trpaslík, Pravá láska, Boj o vládu nad kolem času, Léčitel všeho, Třezalka, Rada tří bratrů, Sluneční Kohout, Sluneční Kohout a potopa (Kmen bohů), Přemysleia, Jelení skok, Dávný věk, Doba bronzu, Lípa a Přemysl, Dívky s ohněm v srdci, Kruté časy, Kouzelná studánka, Poslední paprsky Slunce, Prastaré přání, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Zvyky, Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Mocný Vid a Černohlav
„Mocný Vid Apollo et Černohlav Bacchus Dionysus“
(střídání ročních období)
Květinová Dívka (psl. děva); Života Lada;
„Flora“, „Venus“, „Vesta“, „Brígid“
Paní květin, rostlin a vůní. Spolu s Matkou Zemí dohlíží na osud a léčitelství, ve kterém se velice vyzná. Má také ráda různá řemesla, písně a básně. Chrání domácí oheň a na čele nosí Ranní Hvězdu. Je ženou Mocného Vida. Na místech jí zasvěcených (děvínech) často dochází k projevům lásky.
Zlodějský trpaslík, Pravá láska, Rada tří bratrů, Přemysleia, Doba bronzu, Dívky s ohněm v srdci, Za Květinovou Dívkou, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Zvyky, Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Matka Země; „Terra Mater“, „Ceres“, „Juno“
Moudrá a mocná paní, kterou poslouchají různé vodní a podzemní víly, zřídla pramenů, plodiny, rostliny a zvířátka, která u ní v zimě ráda spí. Dokonale ovládá předení, výrobu oděvů a různá zaříkání, aby vše vracela do rovnováhy a udržela řád. Pomáhá ženám v těhotenství a při porodu. Umí se mimo jiné zjevovat v podobě kouzelné stařenky či starostlivé matky.
Stvořený jedlík, Zlodějský trpaslík, Stříbrný věk, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Ochrany Vid a Větrný Vid; „Mercurius“
Bozi Měsíce a Větru, bratři Mocného Vida, boha Slunce. Všichni tři společně dohlíží na běh světa. Měsíc je spojen s vodstvy, rostlinami a duchy předků. Spolu se svou ženou Lůnou pomáhá duchům a ženám očistit se a získat novou sílu. Vítr přenáší zprávy, rozdmýchává vzduch a jeho ženou je Větrnice.
Rada tří bratrů, Zlá macecha, Kruté časy, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Černohlav (psl. „čьrnъ golvъ“)
Pán Lesů, Lovec, Zelený Pastýř, Leši, Hlavy Vid;
„Bacchus Dionysus“, „Pluto“, „Faunus“
Záludný vládce zelené podzemní říše, který dohlíží na lesy i duchy předků a který krotí vetřelce, draky a divoké přízraky. Ovládá různá kouzla a tajemné síly, často má na hlavě parohy nebo jezdí na černém Koni. Poslouchají ho lesní mužíci (velesové, čertíci). Rád mění podoby, například ve Vlka, a v očích mu svítí světle zelený záblesk.
Boj o vládu nad kolem času, Pravá láska, Hrátky lesů vladyky, Lípa a Přemysl, Lešiho zkouška, Přemysleia, Dávný věk, Čas záchrany, Já jsem Leši, Nečekaná návštěva, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Příhody lidí z Beovinidis, Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Smrtka; „Dea Tacita“, „Trivia“, „Morrígan“
Děsivá paní smrti a tajemných kouzel, která mění podobu podle toho, kdo se na ni dívá (jaký je daný člověk uvnitř), a to v rozmezí od krásné dívky až po zubatou příšeru. Žije s Černohlavem v hlubinách zelené podzemní říše. Kněžky jí zasvěcené se straní lidí a pracují za noci s jinak nebezpečnými rostlinami, duchy a přízraky.
Dva sousedé, Přemysleia, Deník, Ladovid z Hor (úryvky), Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Další bytosti
Lesní, vodní a stromové víly
Žijí na různých místech v Přírodě a mohou být často spatřeny v podobě krásných dívek s lehkým šatem. Některé jsou dobrosrdečné, jiné chovají k lidem zášť. Nazývány jsou též bohyňky. Lipové a bezové víly dohlíží na správný běh osudu s Matkou Zemí a Květinovou Dívkou, především u novorozenců.
Vrbová píšťalka, Vlčí pomoc, Vílí rada, Lidé a víly, Ladovid z Hor (úryvky), Přemysl – vladyka dávných dob, Promluvy s bohy
Skřítek domovníček a had pomocníček
Domácí duchové, kteří ochraňují rod a jeho příslušníky.
Had pomocníček, Ladovid z Hor (úryvky)
Rozrazil
Duch rostliny, která má moc rozrážet jedy v těle, a dokonce přivolávat bouři. Na počátku pomohl lidem s uzdravením, když je stihl trest za neúctu ke zvířatům. Spolu s dalšími mocnými rostlinami je ochráncem Země. Vindům pak v lidské podobě pomohl upevnit jejich místo v srdci světa.
Zpěv o Rozrazilovi, Slib Bílé a Červené řeky, Před branami
Třezalka
Bojovnice mezi rostlinami, která má moc svým slunečním světlem, původem od Mocného Vida, zahánět běsy a zlé přízraky.
Třezalka
Děsivé bytosti
Křivdy pán
Zlý a zčernalý obr, který spolu se svými nohsledy málem zničil svět nebýt zásahu kmene bohů. Oblohu zasypal šedým prachem, vše zastínil a zahalil zimou, nicméně byl pak poražen nebeskozářivým Pravdy Videm a navždy vyhnán mimo vejce světů.
Veliká bitva, Veliká bitva (Kmen bohů)
Děs neboli běs
Duch, často krvepijec, který může vstoupit do těla člověka a pobláznit mu mysl.
Ladovid z Hor (úryvky)
Čár neboli Černý drak
Žije spoutaný v jeskyních zelené podzemní říše, hlídán Černohlavem. Je pán temných kouzel, který si rád říká „soudce“.
Ladovid z Hor (úryvky)
Přízraky na Koních
Běsnivé síly, které umí trhat stromy a unášet každého, kdo se jim připlete do cesty. Mezi lidmi se vypráví, že oni sami byli dříve lidmi, které však bohové potrestali za jejich špatnosti.
Přízraky na Koních, Pravá láska, Ladovid z Hor (úryvky), Přemysl – vladyka dávných dob
Baba Závist (podobně třeba dědek Hněv apod.)
Zlá ošklivá žena s jedovatým jazykem žijící v temných hlubinách. Živí se zmijím masem a její jed umí proniknout až do morku kostí.
Další informace jsou dostupné u knihy Zlaté srdce, na stránce o zvycích, v úryvcích, v příloze k příběhům a na hlavní stránce.
*V příbězích se často objevuje označení Vid, jehož podoba se v praslovanštině často rekonstruuje jako vitъ a nachází paralelu v keltských jazycích, například v rané kymerštině/velštině jako uid [wid], kde se zachovalo do dnešních dob v osobních jménech typu Meredith (původně Morgetuid), Griffith (původně Gripuid) nebo Bleidd[i]udd. Toto slovo v obou skupinách jazyků zjednodušeně znamená „pán“ či „vládce“. Na českém území se dochovalo v mnohých místopisných názvech, jako jsou Vidice, Vidov, Vidovice, Vidonín, Knovíz (od Knovida) či známější Vizovice.
Dále viz:
Jak vnímat příběhy
Citáty z knih a kronik
Doporučené knihy
Zlaté srdce (kniha)
Předkové po krajině, krvi a zvycích
Přemysl – vladyka dávných dob
Deník