Někteří duchové, mezi nimi i Liška a Vlk, se toužili stát více pohyblivými, rozproudit pohyb síly v nově vznikající Přírodě. Tak se zásahem Pravdy Vida, Nebe a Země začaly některé moudré rostlinky pohybovat. Kořínky a větvičky se začaly měnit v ruce a nohy, celá bytost se rozpohybovala a začala získávat odlišný tvar. V tu chvíli počali duchové zvířátek chodit po Zemi a upevňovat se, aby tak mohli plnit účel, který jim byl dán Přírodou. A kdo vlastně jsou duchové zvířátek? Jsou to ti, kteří jsou méně moudří než rostliny, ale zato moudřejší a zkušenější než lidé. Tak se počal otáčet jejich kruh, další část tvoření. Každý získal takové tělo, které vyhovovalo jeho údělu. Máme tu ptáčky a další bytosti vzduchu, vysokou i malou zvěř země, ohnivé Kohouty a draky ohně, ryby a žáby vody. Každý měl svůj národ, a národy pak rody. Ani nevíte, jak se po vzniku zvířat Příroda rozzářila a rozpohybovala.

Mezi nejmocnější patřil odjakživa samotářský silák Medvěd, bručoun, jedlík ryb a medu, který vždy ví, kde se med nachází. Jeho síla je nejmocnější zvířecí léčitelskou silou, protože Medvěd ví, kde najít léčivé kořínky – a jak víme, v kořínkách se soustředí hlavní síla rostlin. Medvěd spolupracuje s mnohými dalšími dobrými duchy, například s Vlkem, šedým samotářem. Spolu s Kancem Divočákem pak tito tři lesní strážci představují tři nejsilnější zvířecí spojence, ovšem musíme brát v potaz i jejich neúspěchy. Jednou prý Liška povolala Kočku a Psa a spolu vytáhli do boje proti Medvědovi, Vlkovi a Divočákovi, kteří byli vskutku dobře připravení a odpočinutí. Nicméně Lišce a jejím spojencům se podařilo využít lsti a momentu překvapení, díky čemuž nakonec vyhráli. Ti nejmenší a nejpodivnější jsou nakonec těmi největšími vítězi.

Na světě je tolik zvířátek, že je snad není možné ani vyjmenovat. Zvířata jsou také ovlivňována Hvězdami a bohy podle toho, ke kterému patří jejich hlavní síla. Například Jestřáb je bojovník jako Mocný Vid, dokáže překonat mnohé překážky v boji i v léčení, a krouží v kruhu kolem Slunce. Také Jeleni a Zajíci, zvěřina života, se utíkají k Vidovi schovat. Naopak třeba Pravdy Vid nejvíce obdivuje malé ptáčky jako třeba Sýkorky, Červenky a další, protože jim daroval velmi zvláštní a mocné síly, každému podle jejich účelu a zbarvení. Mnozí z nich také blízce spolupracují s Mocným nebo Bouřným Videm. Zajímavostí jsou Havrani, kteří přináší zprávy dvěma docela odlišným bohům, Mocnému Vidovi a Smrtce. Vždycky se přiblíží k místu, kde dlí špatní duchové, a pokouší se je vyhnat zpět tam, odkud přišli. Jsou to mocní a velice chytří ochránci, střeží světy a dokáží mezi nimi cestovat a přenášet duše. To umí třeba i Krkavci, Vrány, Čápi, Jeřábi a Vlaštovky. Oni moc dobře vědí, kde se nachází jezerní ostrov s prameny mrtvé a živé vody.

Vrány spolupracují s Liškami jako pomocníci a ochránci před zlými duchy. I obávaná Lasička má podobnou sílu. Ta dokáže porazit netvory vzniklé zlým čarováním a nerovnováhou, jako například hadího kohouta. Vše v Přírodě se dokáže vzájemně porážet v bitvách, jen je potřeba vědět, kdo může zvítězit nad kým a za jakých podmínek. Mezi velmi hravá zvířátka patří oblíbená a milující Vydra. Když plujete na lodičce po řece, Vydra se vždy vynoří a ukáže vám svou hlavičku na vodní hladině. Možná si s vámi i popovídá a nechá se podrbat. Pamatujte si, že Vydry přinášejí štěstí v hrách i v životě, je-li s nimi zacházeno uctivě a pokorně.

Zpět na obsah